Lábtenisz szabályzat

Lábtenisz szabályzat

Játék kezdete

Az a csapat, amelyik megnyeri a feldobást, az kezdi a játékot.

Szerválás

  1. A szerválást 5 másodpercen belül el kell végezni a bíró játékkezdésre vonatkozó rendelete után.
  2. A labdának kereszteznie kell a hálót és az ellenfél szervazónájába kell érkeznie.
  3. A szerválást mindig az a csapat (játékos) végzi el, aki az előző pontot szerezte.
  4. Az ellenfél csapatának játékosa addig nem érhet a labdához, amíg a labda nem érinti a pályát a saját térfelén.

A labda játékban tartása

A labda pályán történő lepattanásainak maximális száma: 1(egy). Játék közben a játékosnak nem kötelező engednie lepattanni a labdát a földre Az a maximális szám, ahányszor a csapat összesen érintheti a labdát, mielőtt azt átjuttatná az ellenfél térfelére: 3(három). A játékos kar és kéz kivételével testének bármely részével érint-heti a labdát. A játékos kétszer egymás után nem érhet a labdához. Egyik játékos sem érintheti a hálót (akkor sem, ha a labda már földet ért). Ha két ellenfél játékos egy időben ér a labdához a háló felett ("együttes érintés") és a labda kikerül a pályáról, akkor meg kell ismételni a szervát. Ha két ellenfél játékos egy időben ér a labdához a háló felett ("együttes érintés"), a játék folytatódik, ha a labda a pályán belül érinti a földet. Ilyen esetben az érintések számlálása újra kezdődik és az is megjátszhatja a labdát, aki részt vett az együttes érintésben. A játékos hozzáérhet az ellenfél térfele feletti labdához is, de csak akkor, ha a saját térfelén áll vagy a saját térfeléről felugorva a saját térfelére érkezik.

Pontszerzés, egy játszma és a mérkőzés megnyerése

A csapat akkor kap pontot, ha az ellenfél hibát követ el, minden hiba egy pontot ér. Mindegyik szakágat 2 (kettő) nyert játszmáig játsszák. Az a csapat nyeri meg a játszmát, amelyik először szerez 11 pontot minimum 2 (kettő) pontos különbséggel (11:9). Egyébként két pont különbség eléréséig folytatódik a játék (12:10, 13:11 stb.).Minden csapatnak jogában áll játszmánként kétszer játékost cserélni.

Hibák, melyek pontvesztéssel járnak

  • A csapat pontot veszít, ha a labda egymás után kétszer érinti a térfelén a pályát úgy, hogy közben nem ér hozzá senki.
  • Ha a labda felpattan a térfele felületéről, majd áthalava a háló felett anélkül pattan le az ellenfél térfelén, hogy a játékos hozzáért volna.
  • Ha nem engedik (engedi) az ellenfél által szervált labdát leesni a saját szervazónájába (azaz a levegőben megrúgják a labdát).
  • Ha a játékos testének bármely részével hozzáér a hálóhoz. Meg kell ismételni a szervát, ha mindkét fél együttesen ér hozzá a hálóhoz.
  • Ha a játékos az alábbi hibák valamelyikét elköveti a labda szerválása közben:
    • ha hozzáér a hátrafelé kiterjesztett alapvonalhoz vagy az oldalvonalhoz labdával vagy a lábával miközben megtámasztja a testsúlyát a szerva elvégzése közben,
    • ha a játékostárs hozzáér a labdához szerválás és az ellenfél térfelére történő haladás közben,
    • ha labda az ellenfél térfelén lévő szervazónán kívül érkezik.
  • A játékos karral vagy kézzel érinti a labdát.
  • A játékos által elrúgott labda az ellenkező oldalra a háló és az oldavonalak meghosszabbításán kívülről érkezik.
  • A játékos által elrúgott labda az ellenfél térfelén kívül esik le.
  • A játékos az ellenfél térfele feletti labdát nem a saját térfelén állva, vagy onnan felugorva és ugyanoda visszaérkezve játsza meg.
  • A játékos kézzel megtartja vagy ellöki az ellenfelet.
  • Ugyanaz a játékos kétszer egymás után ér a labdához.
  • A játékos úgy hozza játékba a labdát, hogy valamely testrésze az ellenfél térfelét érinti, a ladbaérintés előtt vagy után.
  • A játékos mozgásban lévő lábával/lábfejével megérinti az ellenfél fejét, karját vagy testét (ezt a hibát kizárólag az ellenfél térfelére a háló felett átnyúló játékos követheti el). Ha azonban az érintés előtt a Sáncoló láb már nem mozgott, azaz pozícióban volt, akkor hiába szalad neki a túloldali játékos, a labda játékban marad